Mgr. Mária Kopčíková
Školy (stredné, praktické) by mali pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi potrebami spolupracovať so zamestnávateľmi. Je však stále veľa zamestnávateľov, ktorí sa boja zamestnať ľudí s takýmto profilom – často ako osoby ZŤP. Obvykle je príčinou strachu nízka miera informovanosti o možnostiach podpory zamestnania ZŤP pracovníka zo strany štátu.
Zaradenie ľudí s autizmom do pracovného procesu je, v rámci možností, veľmi dôležité. Vhodným sa javí systém asistovanej práce.
Problematiku upravuje Zákon o službách zamestnanosti (č. 5/2004 Z.z.). V tomto zákone sú definované ako pracovné prostredia, tak účastníci právnych vzťahov. Zákon tiež vymedzuje príspevky, ktoré môžu čerpať zamestnávatelia, pracovní asistenti, či samotní pracovníci.
Chránená dielňa je pracovisko, na ktorom je zriadené viac ako jedno pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a na ktorom pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím.
Chránené pracovisko je pracovisko, na ktorom je zriadené pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a pracovné miesto sa nevytvára v chránenej dielni. Za chránené pracovisko sa považuje aj pracovisko, na ktorom občan so zdravotným postihnutím prevádzkuje samostatnú zárobkovú činnosť. Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so zdravotným postihnutím.
Zamestnaniu osoby s PAS by malo predchádzať zaškolenie a individuálny pracovný výcvik. Zamestnanie by mala nasledovať dlhodobá podpora, na pracovisku realizovaná tzv. pracovným asistentom.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže poskytnúť viacero príspevkov pri zamestnaní dospelého s PAS: