Je IN vedieť o výskume AUTizmu

Po troch rokoch máte opäť možnosť spoznať našu prácu!

Náš tím sa autizmu venuje z mnohých hľadísk. Vie sa, že ľudia s autizmom mávajú problémový spánok, preto sa snažíme zistiť prečo je to tak. Autizmus sa spája aj s rôznymi ťažkosťami gastrointestinálneho traktu, ktoré skúmame, rovnako ako aj črevnú mikrobiotu a zároveň aj zápal. Zisťujeme, akú úlohu v autizme zohrávajú hormóny, krvinky či antropometrické ukazovatele. Naše najnovšie projekty sú zamerané na genetiku, keďže autizmus je z veľkej miery dedičná porucha. Našim výskumom tak chceme získať komplexný obraz o autizme a pochopiť tak všetky jeho súvislosti.

O všetkých týchto témach sme sa s Vami rozprávali v našom vedeckom stánku´, v Starej Tržnici, v piatok, 30.9.2022. Dozvedeli ste sa čo je autizmus, aké sú prvé príznaky či mýty, s ktorými sa môžete stretnúť. Mali ste možnosť vidieť rôzne pokusy, pozrieť si izoláciu DNA z ovocia, ukážky a možnosť vyskúšať si odber odtlačkov prstov a pozrieť sa bližšie na krvinky pod mikroskopom.

Do našej súťaže o tri knižky od autorky prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej a kol. „Autizmus od A po S“ sa zapojilo 52 z Vás. Dnes pani profesorka vylosovala troch výhercov, ktorým posielame knižku aj s venovaním:

Mgr. Slávka Martinková

Mgr. Oľga Herdová

Kristína Gondová

Výhercom srdečne v mene celého tímu Akademického centra výskumu autizmu GRATULUJEME!