• Dočítali sme sa, že u detí s PAS možno dosiahnuť zmiernenie príznakov diétou alebo doplnkami výživy. Spomínajú sa viaceré diéty aj doplnky výživy. Ktoré sú najvhodnejšie?

    Ak sa u dieťaťa preukáže potravinová alergia alebo intolerancia, lekár odporučí dieťaťu tzv. eliminačnú diétu, v rámci ktorej sa vylučujú potraviny, ktoré dieťaťu spôsobujú problém (bezlaktózová, bezlepková diéta, ap.).

    U detí s PAS sa však často stretávame s podávaním rôznych eliminačných diét bez toho, aby u dieťaťa bola preukázaná alergia alebo intolerancia potravín. Diétny režim zavádza zväčša rodina dieťaťa z vlastnej iniciatívy. Najbežnejšou je diéta s vylúčením lepku a kazeínu (GFCF, gluten-free/casein-free). Medzi ďalšie patrí GAPS diéta s obmedzením sacharidov a priemyselne spracovaných potravín (mäsové výrobky, syry), diéta s obmedzením potravinových aditív, ketogénna diéta a pod.

    Uskutočnili sa a naďalej prebiehajú výskumné štúdie, sledujúce účinky diét na behaviorálne prejavy i GI ťažkosti u detí s PAS. Hoci niektoré výsledky naznačujú, že úprava stravy by mohla byť pre niektorých jedincov prínosná, napríklad GFCF alebo bezlepková diéta, doterajšie výsledky nepriniesli dostatočné dôkazy o účinnosti diétnych postupov. Diéty sa tak zaraďujú medzi komplementárne a alternatívne formy intervencií pri PAS, ktorých efektívnosť nie je potvrdená. Ďalším uhlom pohľadu je i bezpečnosť eliminačných diét. Hoci niektoré z diétnych odporúčaní sa dajú vnímať ako racionálne a prospešné (napr. obmedzenie cukru, odporúčanie čerstvo pripravovanej stravy), ochudobňovanie jedálnička o základné potraviny (mliečne výrobky, obilniny, strukoviny a pod.), a to mnohokrát u detí, ktorých strava je už i tak limitovaná ich selektivitou, môže predstavovať nezanedbateľné riziko. 

    U detí s PAS je sa stretávame aj podávanie doplnkov výživy so zámerom zlepšiť behaviorálne prejavy PAS. Často sa podáva i viacero doplnkov súčasne, bez konzultácie s odborníkom. Je však iba malý počet doplnkov výživy, kde sa benefit preukázal (napr. melatonín pri poruchách spánku, multivitamíny pri selektivite). Podobne, ako v prípade diét, aj pri zaraďovaná doplnkov treba zvážiť ich potenciálne riziká. 

  • Prosím o radu, kto a na základe čoho môže určiť, či je pre moje dieťa vhodná diéta GFCF.

    Niektoré rodičia detí s autizmom pri podávaní GFCF diéty spozorovali u svojho dieťaťa isté zlepšenie. Účinnosť GFCF diéty sa však vo vedeckých štúdiách zatiaľ spoľahlivo nepotvrdila, preto nie sú známe ani objektívne kritériá, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie o tom, či je diéta pre konkrétne dieťa vhodná alebo nie.  Odborníci tiež uvádzajú, že diéta priniesla zlepšenie hlavne u detí, ktoré mali tráviace ťažkosti a alergické prejavy.

  • Radi by sme vyskúšali nášmu dieťaťu s PAS podávať GFCF diétu. Na čo by sme si mali dávať pozor?

    Pri GFCF (gluten free/casein free) sa z výživy vylučujú potraviny s obsahom lepku (gluténu) a kazeínu. 

    Lepok sa nachádza v obilninách – pšenici, raži, jačmeni, teda aj vo všetkých potravinách (pečivo, krupica, kaše) a jedlách (koláče, omáčky, knedle), ktorých zložkou sú tieto obilniny

    Bežné druhy výrobkov z obilnín sa v diéte nahrádzajú špeciálnymi bezlepkovými druhmi (bezlepkový chlieb, cestoviny a pod.) Vhodnou súčasťou diéty sú plodiny, ktoré prirodzene lepok neobsahujú, ako napr. kukurica, zemiaky, proso, amarant, pohánka, fazuľa, ryža (niekedy robí problém pri ťažších formách ochorenia), sója a výrobky z nich (múky, kaše, škroby atď.). Čistý ovos v menších množstvách pacienti dobre znášajú. Mnohé výrobky s názvom „ovsený“ však obsahujú prímesi iných obilnín, takže lepok sa v nich nakoniec nachádza, preto sa nepovažujú za vhodnú súčasť diéty. 

    Kazeín sa nachádza v mlieku, v mliečnych výrobkoch a syroch, ktoré sa teda zo stravy úplne vylučujú (všetky – jogurty, cmar, srvátka, šľahačka, smotana, atď.). Nevhodné sú všetky druhy živočíšneho mlieka (kravské, kozie, ovčie a pod.), ako aj výrobky z nich. 

    Lepok a kazeín sú súčasťou mnohých potravinárskych prísad, taktiež i polotovarov a hotových pokrmov. Nevhodné sú napríklad potraviny, ktoré obsahujú kazeinát, slad alebo hydrolyzovaný rastlinný proteín, pretože obsahujú lepok. Nevhodné prísady môžu obsahovať potraviny ako instantné polievky, hotové omáčky, sladkosti, keksíky, údeniny. Glutén sa často nachádza vo vyprážaných jedlách a do chrumkava upravených potravinách. Pred podaním neznámych výrobkov sa odporúča dôkladne preštudovať informácie pre spotrebiteľa na etikete výrobku, v prípade neistoty obrátiť sa výrobcu. Istým vodítkom môže byť označenie „Výrobok vhodný pre bezlepkovú diétu“. Nevhodné prísady môžu byť aj súčasťou liekov.

    Obilniny a mlieko/mliečne výrobky patria vo výžive človeka medzi základné potraviny  a sú významným zdrojom živín. Pri obmedzení obilnín s obsahom lepku je treba do stravy zaraďovať iné alternatívy. V súčasnosti to nie je až také zložité, pretože jestvuje slušný sortiment bezlepkových obilnín. 

    Mlieko je zasa hlavným zdrojom vápnika a vitamínu D, ktoré treba taktiež nahrádzať z iných zdrojov. Do výživy dieťaťa treba zaraďovať vo väčšom množstve i nemliečne zdroje vápnika: výrobky zo sóje (tofu, sójové mäso, sójová múka), ostatné strukoviny, zeleninu bohatú na vápnik (brokolica, kel, pór, petržlen, špenát, šalát, kaleráb, karfiol), vňate. Dobrým zdrojom vápnika sú sardinky. Podávať môžete minerálne vody bohaté na vápnik. Vitamín D sa nachádza v rybom oleji.

    Aby sa mohli účinky diéty prejaviť, je dôležité diétu starostlivo dodržiavať a dôsledne vylučovať potraviny s obsahom lepku a kazeínu. Ak dieťa horšie jedáva a jeho strava nie je dostatočne pestrá, treba zvážiť podávanie doplnkov výživy.  

  • Naše dieťa má autizmus a veľmi často máva zápchu. Ako by sme mu mali upraviť stravu?

    Pri zápche sa odporúča zaraďovať do stavy potraviny bohaté na vlákninu. Táto zložka stravy podporuje prácu čriev. Jej dobrým zdrojom je najmä zelenina a ovocie, taktiež celozrnné druhy chleba a pečiva, ako aj strukoviny. Veľa vlákniny obsahujú ovsené vločky, ktoré možno konzumovať napríklad v podobe polievky, kaše alebo ich pridávať do pokrmov. Vhodné sú i ďalšie potraviny s mierne preháňavým účinkom: figy, sušené ovocie, alebo kyslomliečne výrobky (jogurt, acidko). Zároveň je potrebné, aby dieťa vypilo dostatok tekutín, vhodná je voda alebo aj čerstvé šťavy z mixovaného ovocia.  V strave je dobré obmedziť mrkvu, ryžu, čokoládu, banány a čierny čaj. 

  • Chcela by som poprosiť o pomoc pri riešení problému s opioidnými peptidmi v moči u môjho syna.

    V rámci výskumu autizmu a problémov, ktoré trápia deti s autizmom (vrátane problému s rečou), sa skúma i účinok GFCF diéty.  Očakávalo sa, že diéta s vylúčením lepku a kazeínu (GFCF diéta), ktoré sú hlavným zdrojom opioidných peptidov navodí ich pokles v krvi a zlepšenie stavu dieťaťa. Ani najnovšie výskumné štúdie nepreukázali jednoznačne priaznivé účinky diéty na hladiny opioidných peptidov, či na správanie detí s autizmom. Inými slovami, napriek dodržiavaniu diéty, u mnohých detí hladiny opioidných peptidov nepoklesli a správanie sa neupravilo. Aj mnohé zdravé deti majú vysoké hladiny opioidných peptidov a sú bez akýchkoľvek problémov.

  • Naša dcéra nejedáva žiadne mliečne výrobky, ani nepije mlieko, obávame sa, či má dosť vápnika. Z ktorých potravín môže získať vápnik?

    Pri výžive bez mlieka, mliečnych výrobkov alebo syrov treba do stravy zaraďovať vo väčšom množstve nemliečne zdroje vápnika: výrobky zo sóje (tofu, sójové mäso, sójová múka), ostatné strukoviny, zeleninu bohatú na vápnik (brokolica, kel, pór, petržlen, špenát, šalát, kaleráb, karfiol), vňate. Dobrým zdrojom vápnika sú sardinky i mak. Podávať možno minerálne vody bohaté na vápnik. 

  • Náš syn s PAS má problém so spánkom, v noci sa opakovane budí a vstávať chce už nad ránom.

    Pri poruchách so spánkom môže byť nápomocná úprava životosprávy a nasledujúce opatrenia: 

    • dať do miestnosti závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, aby dieťa nebolo rušené svetlom prichádzajúcim zvonka,
    • v miestnosti, kde dieťa spáva, nemá byť príliš teplo, 
    • aj keď sa dieťa predčasne zobudí, môžeme ho vziať na WC, ponúknuť, aby sa napilo, podať obľúbenú hračku, ale pokúsime sa ho opäť uspať. Dieťa bude sprvoti pravdepodobne protestovať (a to možno veľmi hlasno), ale je šanca, že si vypestuje návyk a naučí sa opätovne zaspať. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj niekoľko týždňov,
    • skúste brávať dieťa v neskorších popoludňajších hodinách na prechádzku, pobyt na vzduchu a mierna  únava podporujú spánok,
    • nápomocné je, ak dieťa chodí spávať pravidelne v tú istú hodinu, taktiež pravidelné rituály pred spánkom – sprchovanie, večera, rozprávka … a spinkať,
    • vhodné je poradiť sa aj s pediatrom, či ťažkosti nespôsobuje zdravotný problém. Poradiť sa tiež môžete, či by nebolo vhodné podávať dieťaťu melatonín. Ide o hormón, ktorý sa v tele človeka vylučuje v tmavom prostredí a podporuje spánok. Deti s autizmom niekedy mávajú znížené hladiny tohto hormónu. Melatonín je dostupný ako  doplnok výživy, ide však o hormón, ktorý sa deťom nemá podávať bez odporúčania lekára.

Položiť otázku

Ak máte otázku ohľadne výživy, výživovýh problémov Vášho dieťaťa, kontaktujte nás mailom: acva@acva.sk
Na Vaše otázky Vám odpovie doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá sa venuje výučbe, výskumu, osvetovej a poradenskej činnosti v oblasti výživy.
Overte si prosím v skekcii ODPOVEDE , či už podobná otázka nebola zodpovedaná.